İGD – İstanbul Gazeteciler Derneği
Dernek Hakkında

İstanbul Gazeteciler Derneği, 12 Nisan 2002 tarihinde Yavuz Kaynarca, Mehmet Mert, Sefa Kara, Tülay Kaynarca, Metin Karakoç, Dilek Onur ve Aydın Doğar tarafından kurularak, o günkü adı ile İstanbul Yerel Gazeteciler Derneği olarak faaliyetlerine başladı.

2018 yılı Şubat ayında gerçekleşen tüzük kongresi ile adından ‘Yerel’ ibaresini çıkararak; İstanbul Gazeteciler Derneği halini alan İGD, bu değişiklik ile bir birinden tecrübeli gazeetcileri de bünyesine katarak daha da güçlü bir meslek örgütü şekline bürünmüştür.

Derneğin kurucu başkanlığını Yavuz Kaynarca yaptı. Daha sonra sırasıyla şu isimler başkanlık yaptılar; Dilek Onur, Tülay Kaynarca, Muhlis Polat, Metin Karakoç, Murat Abdullahoğlu, Umut Veli Develi, Ali Tarakçı ve mevcut başkan Mehmet Mert 28 Kasım 2015 tarihinden bugüne başkanlık görevini sürdürmektedir…

Dernek İstanbul il sınırları içerisinde düzenli olarak yayın hayatını sürdüren yazılı, görsel, işitsel ve elektronik ortamlardaki yerel yayınların sahip ve mensuplarının arasındaki mesleki dayanışmayı sağlamak; yerel ve ulusal yayın çalışmalarının sosyal ekonomik, kültürel, mesleki eğitimsel gelişim ve ihtiyaçları doğrultusunda, projeler üretmek; sorunların çözümü noktasında girişimlerde bulunmak amacıyla kurulmuştur.

İstanbul Gazeteciler Derneği aradan geçen süre içerisinde İstanbul genelinde yayınlanan 100’e yakın yayın organını içerisinde barındıran ve görev yaptıkları ilçe ve bölgelerde mesleğini sürdüren gazetecilerin üye olabildiği; son derece modern bir AVM’de 150m2 alanı içerisinde konferans salonu ve ofisi olan, kurumsallaşmış saygınlığı olan kendisini kanıtlamış meslek örgütü olmayı başarmıştır.

İstanbul Gazeteciler Derneği, mesleki dayanışmayı ve paylaşmayı arttırıcı girişimlerle meslektaşlarımızın daha sağlıklı ortamlarda ve daha verimli şartlarda mesleklerini sürdürmeleri için mesleki eğitime ağırlık vererek evrensel gazetecilik ilkeleri doğrultusunda çalışmalarını sürdürmeye devam edecektir.

Madem özgür ve tarafsız basın herkese lazım o zaman daha özgür, daha tarafsız, daha güçlü bir medya için yaşasın İGD, yaşasın özgür basın!

Yaşasın özgür basın dostları…

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ